Doç.Dr. Gül BORA Menü

Ameliyatsız (Endoskopik) Obezite Tedavisi

Obezite Tedavisinde Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

Sıklıkla endoskopik olarak yapılan bu işlemler mide balonu, mide botoksu ve son zamanlarda popüler hale gelmiş endoskopik sleeve gastroplastidir.

Mide balonu:

Mide balonu endoskopik yöntemle mideye sıvı yada hava ile dolu olan bir balonun yerleştirilmesidir. Böylece midede yer kaplayan balon mideye gıda girişinin azalmasını sağlar. Bu balonlar 6-12 aya kadar midede kalabilmektedir. Sabit bir hacimde kalan balonların yanı sıra son yıllarda hacim değişikliği de yapılabilen balonlar kullanılmaya başlanmıştır. Mide balonu tedavi bittiğinde ya endoskopik eşliğinde içi boşaltılarak mideden çıkarılır.

Mide balonu kimler için uygundur?

VKİ cerrahi işlem için uygun olmayan,

Ameliyat olması riskli olan

Diyet ile kilo kontrolünü sağlayamayan hastalarda tercih edilen bir yöntemdir.

Mide balonu kimlere yapılamaz?

Hamilleler, emziren anneler,

Mide fıtığı, reflü ve ülseri olan kişilerde uygulanamaz.

Mide balonu nasıl uygulanır?

Klasik olarak 8 saat açlık gerektiren bu işlem uyku verici ilaç uygulaması sonrasında endoskopik yöntem ile yapılmaktadır. Mide öncelikle endoskopi yardımı ile kontrol edilir. Herhangi bir sorun tespit edilmemiş ise sönük durumdaki balon mideye yerleştirilir ve mavi boyalı serum ile şişirilir. İşlem sonrasında serviste takip edilen hasta yaklaşık 1 saat sonra sıvı almaya başlar. Hastanede yatış gerektirmez.  Uygulamayı takip eden ilk hafta ağrı, bulantı gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Balonun yerleştirildiği ilk 2 hafta sıvı ve püre tarzında beslenmek balona adaptasyonu kolaylaştıracaktır. Balon takılan birey mutlaka bir diyetisyenden destek almalı ve beslenme takip programına bağlı hareket etmesi gerekmektedir. Asitli içeceklerden de mutlaka uzak durulmalıdır.

Yutulabilir mide balonu nedir avantajları nelerdir?

Yine son zamanlarda endoskopi yapmadan direk suyla yutulabilen mide balonları çıkmıştır. Bu kapsül şeklindeki balon yutulduktan sonra kendiliğinden açılarak  mide içinde hacim kaplar. İşi bittiğinde de eriyerek dışkı ile dışarı atılır.

Yutulabilir mide balonunun avantajı hem yerleştirme hem de çıkarma esnasında endoskopi ve anestezi gerektirmemesidir. Bu sebeple işlemden hemen sonra işinize dönebilirsiniz.  Hastanede yatmanızı gerektirmez. İşlem sonrası balonun doğru yerleşip yerleşmediğini görmek için bir röntgen çekilir. İşlem kolay gibi görünse de daha komplike olan bu ürünlerin maliyeti diğer balon tipine göre daha yüksektir.

Ayarlanabilir mide balonu:

Spatz3 olarak adlandırılan ve midede iken hacminin ayarlanabilmesine olanak sağlayan bu balon gerekli görülmesi durumunda midedeki boyutlarında oynamalar yapılarak kilo verme durumu kontrol altına alınabilmektedir. Endoskopik olarak yerleştirilen bu balon yine endoskopik olarak hacim ayarlaması yapılabilir ve endoskopik olarak çıkartılır.

Ayarlanabilir mide balonu avantajları nelerdir?

En büyük avantajı başlangıçta daha küçük hacimde şişirildiği ve kademeli olarak hacmi genişletildiği için mide balonu sonrası görülen klasik kramp şeklinde karın ağrısı, bulantı kusma çok daha az görülür. Adaptasyonu daha kolaydır.

Mide balonu ne gibi sorunlara yol açabilir?

Reflü, mide ülseri, mide kanaması, balonun sönmesi ve buna bağlı balonun bağırsağa geçmesi gibi ve tıkanıklıklar gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Reflü, mide asidinin artması sonucu oluşan ve ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilen bir durumdur. Ülser balonun mideye yaptığı basınç sonucunda ve mide asidine bağlı oluşabilecek mide yarasıdır. Mide kanaması ise ülserli mide hastalarında görülen ve balonun mideden çıkarılması ile tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Balonun sönmesi ve bağırsağa geçmesi barsakta tıkanıklığa yol açabilir. İdrarın mavi yeşil renge boyanması balonun patladığı yönünde uyarıcı olabilir. Balonun bağırsaklara geçmesi durumunda cerrahi uygulama yapılarak balon çıkarılmalıdır.

Mide Botoksu

Endoskopi ile mide duvarına botilium toksin enjekte edilmesi şeklinde yapılan bu tedavide midenin kasılma fonksiyonu azalır. Buna bağlı mide geç boşalır ve tokluk hissi oluşur.

Endoskopik yöntemle ağızdan mideye girilerek yapılan uygulama mide kaslarına enjeksiyon işleminin uygulanması şeklinde gerçekleşmektedir. İşlem öncesi sedasyon dediğimiz uyku ilaçları kullanılarak hasta uyutulmaktadır. İşlem sonrası yatış gerektirmez. İlk haftalar sıvı ve püre şeklinde baslenme reflü riskini azaltacak ve adaptasyonu artıracaktır.

En fazla 6 ay etkisini sürdürebilen bu uygulama sonrasında beslenme alışkanlığı değiştirilmeli ve egzersiz yapılmalıdır.

Uzun dönem yan etkileri bilinmemektedir. Klinik başarı oranı çok yüksek değildir. Allerjik reaksiyon, aritmi, mide duvarında beslenme bozukluğu ve çürüme gibi komplikasyonlar görülebilir. Bu sebeple kullanımını tercih etmemekteyiz.

Endoskopik sleeve gastroplasti (endoskopik mide katlama) nedir?

Endoskopik sleeve gastroplasti, endoskopik olarak yani ağızdan girilerek, kesisiz bir şekilde mide içerisinin özel endoskopik dikişlerle küçültülmesi işlemidir. Geride mide kalması uzun dönemde midenin tekrardan eski haline gelmesi ve kilo alımına yol açabilir. Ayrıca koyulan dikişler sebebeiyle mide içinde anatomik bozukluklar ve buna bağlı sindirim bozuklukları görülebilir. Bu sebeple klinikte kullanımını tercih etmemekteyiz.

Merkezimiz HakkındaDoç.Dr.Gül BORA MAKALGenel Cerrahi Uzmanı
0535 675 49 90