Doç.Dr. Gül BORA Menü

Laparoskopik Safra Kesesi

Safra kesesi,  karaciğerin alt kısmına yapışık sindirimde fonksiyon gören, ince zar gibi duvarı olan bir organdır. Kendine ait bir kanalla ana safra kanalına bağlanır, ve ağır ve yağlı bir yemekten sonra ekstra kasılarak sindirime katkıda bulunur. Karaciğer tarafından yapılan safra, belirli aralıklarla safra kesesinde depolanır. Yağ içerikli yiyecekler ve protein alımı sonrası depolanan safra, on iki parmak bağırsağına salgılanır.

Safra kesesi taşları hangi şikayetlere yol açar?

Safra kesesi taşları çoğu zaman kendini mide ağrısı- bulantı ile gösteren ve uzun süre gastrit gibi düşünülerek tanı alması gecikebilen bir durumdur. Özellikle yemeklerden hemen sonra ortaya çıkan, şişkinlik, hazımsılık, sağda sırta vuran kaburga altında ağrı klasik safra kesesi bulgularıdır. Bu ağrıya ateş ve sarılık eşlik etmesi daha ciddi bir tablonun habercisidir ve acil müdahale gerektirir.

Safra kesesi taşı hangi hastalıklara yol açar?

Safra kesesi iltihabı

Safra kesesinde iltihap olmadan sadece ağrı varlığı

Safra yolu (kolanjit) ve pankreas iltihabı (pankreatit)

Safra yolu tıkanıklığı (sarılık)

Safra kesesi kanseri (uzun süreli taş varlığında)

Safra kesesi taşlarında kesin tedavi ameliyattır. Kesenin taşlar ile birlikte total olarak alınması gerekir. İlk tercih kapalı yani laparoskopik yöntemdir. Ancak özellikle gecikmiş pek çok kez atak geçirmiş hastalarda nadir de olsa açık ameliyata dönülebilir.

Safra kesesi taşlarını kırmak yada eritmek mümkün mü?

Eskiden taşları eritmek için bazı ilaçlar kullanıyorduk. Ancak günümüzde bu ilaçların işe yaramadığı sadece zaman kaybı olduğu görülmektedir. Ayrıca kalsiyumdan çok zengin olmadıkları için böbrek taşları gibi kırmak da mümkün değildir. Bu sebeple safra kesesi taşlarında tek ve kesin tedavi ameliyattır.

Safra kesesi taşları ameliyatsız alınabilir mi?

safra kesesinin içindeki taşları endoskopik yolla keseden almak mümkün değildir. Sadece ana safra kanalına düşmüş taşları ERCP denilen endoskopik bir işlemle almak mümkündür. Ancak bu işlem sonrası mutlaka en hızlı şekilde safra kesesinin alınması (kolesistektomi) planlanmalıdır.

Laparoskopik safra kesesi ameliyatı ne kadar sürer?

Karın içine girdikten sonra ortalama 10 dk sürer. Hastanın tekrardan yatağına gelme süresi ise 45-60 dk arasındadır.

Kapalı safra kesesi ameliyatı nasıl yapılır?

Klasik yöntem laparoskopik yani kapalı ameliyattır. Laparoskopik safra kesesi ameliyatı karın duvarına yapılan 0.5 ve 1cm’lik 3-4 adet kesi ile yapılır. Karın içine ilerletilen kamera ve el aletleri yardımıyla yapılır. Safra kesesi kendini besleyen damar ve safra kanalı klipslenip kesildikten sonra total olarak karaciğer yatağından çıkarılır.

Kapalı safra kesesi ameliyatı ne kadar sürede iyileşir?

Ortalama 3-4 gün içerisinde iyileşme sağlanır. Ancak kişinin 1 haftalık istirahat sonrası iş hayatına dönmesi önerilir.

Kapalı safra kesesi ameliyatı sonrası ne zaman taburucu olabilirim?

Açık ameliyatın aksine kapalı safra kesesi ameliyatında uzun süreli yatış gerektirmez. Aksi bir durum olmadıkça hastalar aynı günün akşamında yada en geç ertesi sabah evlerine gidebilirler.

Safra kesesinin alınması ileride sorun yaratır mı?

Sonuçta hastalıklı ve yeterince çalışmayan bir organı aldığımız için hayatınızda bir eksiklik değil aksine yaşam konforunuzda artış olmaktadır. Hatta taşlı safra kesesi varlığı yol açabileceği hastalıklar nedeniyle daha riskli bir durumdur. Bu sebeple safra kesesi taşı varlığında hekimin önerilerine uyulması gerekmektedir.

Safra kesesi alındığında safranın işlevini kim yapacak?

Düşünülenin aksine safra kesesi safrayı yapan organ değildir. Günde yaklaşık 1 litre safra sürekli olarak ana safra kanalıyla barsağa akmaktadır. Sadece çok az bir kısım safra safra kesesine gider ve burada depolanır. Gerektiği durumda da sindirime yardımcı olur.  Bu sebeple safra kesesi alındığında vücutta safra eksikliği olmayacaktır. 

Merkezimiz HakkındaDoç.Dr.Gül BORA MAKALGenel Cerrahi Uzmanı
0535 675 49 90